Spektakl “Dziady i baby święcone” 23 marca 2024 (sobota) oraz 27 marca 2024 (środa)

Serdecznie zapraszamy na spektakl uczniów specjalizacji teatralnej OLPI i LSP Gdańsk.

23 marca (sobota) godz. 18.30
oraz
27 marca (środa) godz. 13.00
Wydarzenie na Facebooku.

DOM ZARAZY –  scena im. Ryszarda Jaśniewicza  ul Stary Rynek 15.

Święcone, to pamiątka z duszy słowiańskiej wypruta, bo jej nie obchodzą w żadnym innym kraju jak u nas!

„Zaglądnąwszy w tajniki  domu, co jeszcze staropolskie  przechowuje zwyczaje”obaczysz „tę całą poezyję wielkanocnego obchodu, która przygotowuje się w Wielkim tygodniu, ze wszystkimi zabiegami, trudami, wysileniami naszych gospodyń. Jaki tam zamęt tam panuje! Pani domu nie dosypia czuwając nad ruszającymi się ciastami, doglądając gorącości pieca, siląc głowę nad najgustowniejszym ubraniem i ulukrowaniem bab i placków, w które sypie przedziwne kordiały i słodycze. A teraz gdy przyjdzie zastawa…jaki to rozmysł artystyczny (…)  o który rozbiją się najzuchwalsze apetyty.

Pożywanie święconego jaka jest treścią, głównym symbolem obchodu. Gospodarstwo częstuje niem każdego gościa, życząc szczęśliwego Alleluja i wszelkich pomyślności w życiu!

Zwyczaj to starożytny sięgający owych wieków, kiedy oddawano cześć jeszcze siłom natury.  

Reżyseria, muzyka, słowa pieśni: Jadwiga Możdżer;
Współpraca scenograficzna: Magdalena Arłukiewicz
Obsada: Magdalena Arłukiewicz, Magdalena Szenrok, Jadwiga Możdżer, Marian Krzysztof Rajski, Siergiej Rusiecki, Eliza Gawin, Adelina Drozdowska, Julia Kamińska, Aleksandra Wyrostek, Lilianna Teległow, Ada Bagnowska, Marcel Buczyński, Dawid Bernart, Mikołaj Gruszkiewicz, Jakub Kwella